לרגל ט"ו באב החלטתי לכתוב על מה שמציק להרבה ממחפשי העבודה שפונים אליי – הזוגיות. איך זה קשור? גם הזוגיות כמו כל שאר תחומי חיינו עשוה להיפגע כאשר מחפשים עבודה.

החיים שלנו הם כמו גלגל שיניים וכשאחת מהשיניים נפגעות, הגלגל כבר אינו מתפקד כמו שהוא היה רגיל. החריקות האלו, עשויות להשפיע מאוד על היחסים שלנו עם בני הזוג ועל חיפוש העבודה. ולמה זה קורה? כמה סיבות-

  1. כאשר הביטחון העצמי שלנו נפגע (מה שקורה למרביתנו כאשר אנחנו מחפשים עבודה) איננו מתפקדים באופן שהיינו נוהגים לתפקד ואיננו יכולים להעניק למערכת היחסים את מה שהענקנו פה. השינוי הזה, שחל כביכול רק אצל אחד מבני הזוג, משפיע גם אצל בן הזוג האחר.
  2. לחצים כלכליים אשר מכניסים מתח לבית ולתחום הזוגי.
  3. הרבה אנשים חשים "אשמה" על כך שהם אינם עובדים ולכן מחליטים לוותר על הבילויים הזוגיים אשר כ"כ תורמים לטיבו של הקשר וזאת על מנת לחסוך בהוצאות הכלכליות.
  4. חוסר פרגון והבנה של בן/בת הזוג לתהליך שעובר מחפש העבודה.
  5. לעיתים בן הזוג העובד חש כי כל הנטל הכלכלי נמצא על כתפיו והדבר מכניסו למתחים וחרדות.

מה כן לעשות?

חשוב מאוד לשתף את בן הזוג בתחושות ובחוויות שאתם עוברים בתקופה זו. היו כנים  ואמיתיים ובקשו ממנו להיות שותף מלא שלכם, התייעצו עימו בהחלטות, שתפו בהתלבטויות והפכו את התהליך לחוויה משותפת של שניכם.

לגלות מחדש את בן הזוג. תקופת חיפוש עבודה היא תקופה שבה אנשים מגלים דברים חדשים אודות עצמם, תנו לבן הזוג להכיר גם את הצדדים החדשים הללו. תהליך הכרות בין בני זוג הינו תהליך שאינו נגמר, ומחקרים מוכיחים  כי חשיפת בן הזוג לתשוקות, הפחדים והחלומות, גם אם הם לא תמיד "סקסיים", מגבירים את האהבה והתשוקה בין בני הזוג.

תכנון התקציב. אם אתם חשים כי העול הכלכלי שלכם הוא זה המעיב על היחסים, נסו לשבת יחד ולתכנן היכן ניתן לצמצם והיכן ניתן לחסוך. נסו לראות אם ישנם מקורות מימון הגיוניים אשר עשויים לעזור לכם. קחו בחשבון כי תהליך חיפוש העבודה עשוי להימשך מספר חודשים. בכל אופן השאירו לכם תקציב (שאינו חייב להיות גדול) גם לבילויים הזוגיים. מעבר לכך, לא כל בילוי זוגי חייב לעלות כסף!!! אפשר גם למצוא דרכים ליהנות יחד מבלי להגיע להוצאות מטורפות. מעבר לכך, ממליצה אפילו לשריין לכם מועד קבוע לבילוי משותף ולהכניס אותו ללו"ז השבועי, נכון זה קצת מלאכותי אבל יש זוגות שרק ככה זה עובד אצלם.

ולכבוד ט"ו באב הנה תרגיל קטן שאני מאוד אוהבת (לקוח מתוך הספר :"באושר ובאושר" של דוקטור של בן שחר): כתבו לבן/בת הזוג מכתב הודיה אשר מתאר את אותן החוויות הייחודיות, החלומות המשותפים שלכם ומקורות האושר של חייכם המשותפים. (לזוגות שזוכרים את עברם באופן חיובי ישנו סיכוי טוב יותר לזוגיות מוצלחת). מכתב הודיה מאיר את המרכיבים החיוביים של הקשר. מומלץ לכתוב מכתב כזה לפחות פעם בחודש.

 

מאחלת לכם זוגיות טובה ומוצלחת וחיפוש עבודה קל ופשוט!

באהבה רבה!

ענבל זאב נאור – מאמנת תעסוקתית ויועצת קריירה.