האם שאלת את עצמך לפני שהתחלת לחפש מה באמת חשוב לך ממקום העבודה הבא שלך?  

ע"פ תיאוריית הצרכים של מאסלו ישנם צרכים משותפים לכלל בני האדם, המסודרים בסדר היררכי . המניעים מחולקים למניעי חסך – פועלים על מנת למלא חסך מסוים הקשור לצרכינו הפיזיים. מילוי הצרכים הללו יאפשר לאדם להגיע למצב של רגיעה. סיפוק צרכי החסך מאפשר לאדם, להיות פנוי על מנת לספק את צרכי הגדילה שלו. צרכי החסך של האדם הינם – צרכים פיזיולוגיים (צורכי הישרדות, מים מזון וכו') וצורכי ביטחון (מבחינה גופנית ונפשית)ואילו צרכי הגדילה יוצקים לאדם את התוכן שבשבילו כדאי לו לחיות: צורכי השתייכות ואהבה, הצורך בכבוד ובהערכה עצמית והצורך במימוש עצמי.

הצרכים שעליהם מדבר מאסלו הם המניעים שלנו בעת חיפוש עבודה. כאשר אנו מחפשים עבודה חשוב לנו כי העבודה החדשה בראש ובראשונה תענה לנו על הצרכים הבסיסיים שלנו – שתספק עבורנו את התנאים הפיזיים הנדרשים לנו (לדוגמא שכר) וכן את הביטחון (למשל יציבות תעסוקתית). כאשר צרכים אלו מתמלאים אנו יכולים לפנות מקום לצרכי הגדילה שלנו – מימוש עצמי, כבוד והערכה והשתייכות.

למה כל זה חשוב?
1. כאשר אתה יודע מה אתה מחפש אתה יכול למצוא אותו בקלות – חישבו לרגע אם הייתם צריכים לחפש מחט בערימת שחט – מה היה קל יותר – אם הייתם יודעים איך המחט נראית או לא? התשובה היא ברורה וכך גם בחיים. שאתה מודע למה אתה רוצה למצוא, תוכל לראות אותו לנגד עיניך וכשהוא יגיע, תוכל לזהות שזה הוא הדבר ולא תצטרך להמשיך לחפש עוד.
2. כאשר אתה מחליט מה אתה רוצה, אתה הוא זה השולט על תהליך החיפוש שלך- אתה קובע לעצמך יעדים ואתה מחליט איזו עבודה מתאימה עבורך ואיזו לא. אתה מחליט לאיזו משרה אתה שולח קורות חיים ולאיזו לא.
3. כאשר אתה מודע לרצונותיך אתה יכול להפגין ביטחון- אדם המודע לרצונותיו והולך עם האמת שלו, הוא אדם הבטוח בעצמו וככזה הוא מפגין ביטחון עצמי (ואני לא מדברת כאן על ביטחון עצמי מופרז). מראיינים ומעסיקים אוהבים לגייס אנשים אשר בטוחים בעצמם, זה נותן להם תחושת ביטחון (וכבר דיברנו שזה אחד מן הצרכים החשובים שלנו).

אז הנה לכם תרגיל קטן (התרגיל לקוח מתוך הספר "באושר ובאושר" של ד"ר טל בן שחר):
הגדירו לעצמכם מראש מהם הדברים שאתם יכולים לעשות, בחרו מביניהם את הדברים שאתם רוצים לעשות. לאחר מכן צמצמו את הדברים לאלו שאתם באמת רוצים לעשות. ולבסוף בחרו את הדברים שאתם באמת באמת רוצים לעשות.

תשובות כנות ואמיתיות יכולות להוביל אתכם למה שאתם באמת רוצים, עכשיו נותר לכם רק לחפש אותו – בהצלחה!

שיהיה בהצלחה!

ענבל זאב נאור – מאמנת תעסוקתית ויועצת קריירה.

0546137127

מוזמנים לקרוא על שירות "הכוון תעסוקתי" ועל שירותים נוספים שלי.