הבנת כבר מזמן  שלא טוב לך בעבודה הנוכחית, אתה קם בבוקר בחוסר חשק, ביום שבת אחר הצהריים אתה מתחיל להרגיש את ההתכווצויות בבטן… וביום חמישי אין אדם מאושר ממך? לפעמים אתה חושב שככה מרגישים כולם. "כולם שונאים את העבודה שלהם. אבל אין מה לעשות צריך להתפרנס". אז יש לי חדשות בשבילך! הרבה אנשים אוהבים את העבודה שלהם והגיע הזמן שגם אתה.

לעזוב עבודה בין אם היא טובה עבורנו ובין אם לאו זהו צעד מאוד משמעותי בחיים שלנו, צעד משמעותי אשר משליך על שאר תחומי החיים שלנו. אז רגע לפני שאתה פורץ למשרד של הבוס/ית שלך ומודיע על התפטרות, הנה כמה שאלות שעליך לענות מראש:

  • בדיקת זכויות הפיצויים שלך. האם תהיה זכאי לדמי פיטורין? האם בארגון שלך נהוג  לפעול ע"פ דין התפטרות כדין מפוטר? חשוב שתוודא לעומק למה אתה זכאי  ומהן זכויותיך, בטרם תעזוב.

 

  • בדיקת אפשרויות מימון אחרות/ הכנסות נוספות – עליך לקחת בחשבון כי הדרך למציאת עבודה לוקחת בממוצע מספר חודשים ולעיתים גם קרוב לשנה. האם יש לך מקורות מימון והכנסות נוספות שתוכל להסתמך עליהם במהלך תקופה כה ארוכה?

 

  • האם יש לך אפשרות לחתום אבטלה בלשכת התעסוקה במידה ותהיה זקוק לכך? לא כל אחד יכול ורשאי לחתום אבטלה, בעיקר אם הוא זה שבחר להתפטר. ממליצה מאוד לבדוק את זכאותך באתר ביטוח לאומי, באמצעות מערכת ידידותית  ונוחה-  http://www.btl.gov.il/benefits/Unemployment/Pages/ElegibilityChecker.aspx

  • מכאן לאן? האם אתה מעוניין להישאר בתחום שלך או ללכת לתחום אחר? ובעצם במה אתה רוצה שתהיה העבודה הבאה שלך. לעיתים יש צורך בלימודים נוספים על מנת להתקבל לתחום אחר או ניסיון כלשהו. חשוב שתעבור על פרסומי משרות בתחום שבו אתה מעוניין על מנת שתדע בדיוק מה נדרש ממך. מה שמוביל אותנו ישירות לסעיף הבא-

 

  • מצב השוק – האם יש היצע של משרות בתחום שבו אתה מעוניין? ייתכן וכרגע דווקא לתפקיד שאתה מעוניין להגיש את מועמדותך ישנו היצע משרות מאוד נמוך. חבל שתגלה זאת יום לאחר התפטרותך.

  • שיתוף האנשים הקרובים ויצירת סביבה תומכת – החלטת להתפטר? קח בחשבון כי  ההחלטה עשויה  להשפיע על תחומים נוספים בחייך ולכן, חשוב שתשתף את הקרובים אליך. דאג לכך שיבינו את החלטתך ויתמכו בך. יצירת סביבה תומכת היא שלב מאוד חשוב בדרך למציאת המשרה הנחשקת.

אין ספק כי חיפוש עבודה תוך כדיי עבודה עשוי להשאיר אותך נינוח כלכלית. לחץ כלכלי בהחלט עשוי להיות לרועץ למחפשי עבודה. עם זאת, אל תשכח כי חיפוש עבודה דורש זמן ופניות (יציאה לראיונות, מענה לטלפונים, יציאה לימי אבחון) והגמישות שלך להתפנות לכך, כל עוד אתה עובד, עשויה להיות נמוכה.

כמובן שהכי חשוב זה ללכת עם האמת הפנימית שלך ולעשות את מה שהכי טוב עבורך!

אם אינך יכול להישאר יום נוסף בעבודה הנוכחית, עשה הכול על מנת לשנות את המצב!!!

אני כאן בשבילך!

שיהיה בהצלחה!

ענבל זאב נאור – מאמנת תעסוקתית ויועצת קריירה.