רגע לפני ראיון  העבודה האם זכרת ל:

  1. להפנים כי ראיון עבודה הוא הזדמנות לקראת התפקיד הנחשק ולא המכשול העומד בדרכך. אם תבין זאת, תוכל להגיע לראיון נינוח ובטוח יותר ותצליח לשדר אופטימיות וחיוביות.
  2. וודא שאתה יודע בדיוק מהו התפקיד אליו אתה נבחן– חזור לפרטי המשרה כפי שפורסמה, נסה לשחזר מה נאמר לך עליה בראיון הטלפוני (במידה והיה) ושוחח עם קולגות. ידע זה יאפשר לך להבין מהן הדרישות לתפקיד ובראיון תוכל להפגין כי אתה בעל הכישורים הנדרשים.
  3. למד אודות הארגון– חשוב לאסוף מידע רב ככל הניתן על הארגון עצמו משלוש סיבות עיקריות: האחת, על מנת שתוכל להפגין ידע מקצועי בתחום, השנייה על מנת שתדבר בשפה הארגונית המתאימה והשלישית על מנת להראות מוטיבציה גבוהה להשתלבות בו.
  4. נהל מחברת מסודרת – במחברת הזו תנהל את תהליך חיפוש העבודה שלך. במחברת הזו יופיע כל המידע שאספת, משרות אליהן שלחת קורות חיים, כמה חברות חזרו אליך, בכמה ראיונות היית, שאלות מראיונות עבודה ועוד. המחברת תאפשר לך ללמוד ולצמוח בתוך התהליך הזה. היא תאפשר לך לבחון את ניסיונות העבר, להבין היכן יכולת להיות טוב יותר ומהם הצעדים הבאים שעליך לעשות.
  5. תרגל שאלות מראיונות עבודה– מראיינים בארגונים שונים שואלים את אותן השאלות בוריאציות שונות. תרגול ומענה על השאלות מבעוד מועד יאפשר לך להגיד ב"זמן אמת" את הדברים החשובים לך ולהימנע מהדברים שרצית להצניע. תגדיל לעשות אם תרשום את כל תשובותיך במחברת. (זוכר? זאת מהסעיף הקודם).
  6. תרגל סימולציית ריאיון  עבודה– אין כמו תרגול בפועל של ריאיון וקבלת משוב על ביצועיך. אינך חייב איש מקצוע בשביל זה, אלא פשוט אדם שאתה חש בנוח איתו ויודע כי יוכל לתת לך משוב אמיתי וכנה.
  7. הגע מהמקום הכי בטוח ומאמין בעצמך– לא משימה פשוטה, בעיקר אם אתה מחפש כבר הרבה זמן עבודה, נכון? ובכל זאת, אתה חייב לאסוף את עצמך ולהאמין בעצמך – נסה להיזכר בכל המעלות והחוזקות שלך, ההצלחות בתפקידים הקודמים שלך, הישגים שרכשת בחיים, היזכר בהם בדיוק בכל פעם שתצוץ לה מחשבה מזיקה (כמו למשל: "אני בחיים לא אעבור את הריאיון הזה").
  8. הכן "נאום מעלית" מנצח – נאום מעלית הוא בעצם האופן שבו תציג את עצמך אל מול המראיין. נאום המעלית צריך להיות קצר ומדויק, בנוי היטב (עדיף כסיפור מעגלי) וכמובן משווק (במידה) ויוצר עניין. מחקרים מוכיחים כי הדקות הראשונות של הריאיון הן הקריטיות על מנת לקבוע אם המועמד הוא חיובי/שלילי לכן חשוב לפני מהו המסר אותו תרצה להעביר.
  9. דבר עם ממליצים– ארגונים רבים שמים דגש רב על שלב ההמלצות בתהליך המיון. חשוב לפני הראיון מי יוכל להמליץ עליך, האם אתה סומך על האדם הזה שאכן יגיד מילים טובות, אם כן הרם טלפון, שוחח עימו והסבר לו את חשיבות המלצתו עבורך.
  10. הכן את כל המסמכים והתעודות הרצויות מבעוד מועד. יש מראיינים אשר יבקשו זאת במעמד הראיון וממש לא כדאי שבגלל אי הכנה מוקדמת תיאלץ לדחות ראיון ואולי לפספס משרה.

עשית הכל ומרגיש עדיין לא מספיק מוכן לראיון? מאני מזמינה אותך לקרוא על שירות הכנה לראיון עבודה (טלפוני או פרונטאלי).

 

ענבל זאב נאור – יועצת קריירה ומאמנת תעסוקתית.

www.inbalzeev.co.il  • 054 –6137127